
Planujesz podróż do Patagonii i chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat tego odległego regionu? A może jesteś już po wyprawie i pragniesz powrócić do Patagonii choćby na kartkach papieru? Bądź po prostu interesujesz się podróżami do dalekich zakątków świata? Niezależnie od powodu ta lista jest dla Ciebie! Mam nadzieję, że TOP 5 książek o Patagonii wydanych w języku polskim będzie przydatna i że wkrótce wymienione pozycje wylądują na Twojej półce. Dlaczego? Bo Patagonia jest fascynująca! Rozsiądź się zatem wygodnie na kanapie / fotelu / krześle / w hamaku czy gdziekolwiek Ci wygodnie i zanurz się głęboko w opowieściach o wielkich odkrywcach i podróżnikach, którzy zdecydowali się zawitać w ten majestatyczny i surowy region świata. Ahoj przygodo!
„Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę.”
Św. Augustyn
LISTA TOP 5 KSIĄŻEK O PATAGONII
1. W Patagonii | Autor: Bruce Chatwin
Była to pierwsza książka, która trafiła w moje ręce podczas moich pierwszych miesięcy pobytu na Ziemi Ognistej, stając się przy tym towarzyszką wypraw po Patagonii oraz późniejszych podróży po Ameryce Południowej. Odkrywanie tej mistycznej krainy wraz z autorem książki było niezwykłym przeżyciem. Bruce Chatwin okazuje się bowiem wspaniałym oraz wnikliwym obserwatorem, którego styl pisarski i sposób widzenia otaczającego świata wciąga już od pierwszych stron. Śmiało można powiedzieć, iż jest to arcydzieło literatury podróżniczej, które wspaniale oddaje ducha Patagonii oraz jej mieszkańców.

2. Opowieści z dalekiego południa | Autor: Francisco Coloane
Jest to zbiór opowiadań słynnego chilijskiego pisarza podzielonego na trzy osobne części: „Przylądek Horn”, „Zatoka Penas” oraz „Ziemia Ognista”. Każdy zbiór dotyka innego tematu i prezentuje inną, czasem wręcz przerażającą twarz Patagonii. Opowiadania można czytać w dowolnej kolejności, dzięki czemu książka idealnie sprawdza się w podróży, a dodatkowo raz po raz pozwala zanurzyć się w nowej fascynującej opowieści. Akcja ich wszystkich toczy się na najdalej wysuniętych na południe krańcach Chile i Argentyny, ukazując surowość przyrody, próby dostosowania się do klimatu Dalekiego Południa oraz realia życia tamtejszych mieszkańców, w większości marynarzy, łowców fok oraz wielorybów, gauchos, poszukiwaczy złota czy zbiegów. Jeśli chcesz przenieść się do Patagonii pierwszych odkrywców i pionierów, poznać ich styl życia oraz ekstremalne warunki, w jakich przyszło im prowadzić żywot, ta książka jest pozycją obowiązkową! Szczególnie jeśli planujesz wyprawę na Ziemię Ognistą. Do której osobiście gorąco zachęcam jako że był to mój dom przez ponad 3 lata i z nostalgią wspominam wiele chwil tam spędzonych.

3. Express Patagonia: zapiski z podróży | Autor: Luis Sepúlveda
Zapraszam Państwa do wspólnej podróży, bez ustalonej trasy, wraz z tymi wszystkimi wspaniałymi ludźmi, którzy występują tu pod własnym nazwiskiem i od których nauczyłem się tak wiele i wciąż jeszcze się uczę. Takimi oto słowami autor zaprasza nas w podróż w czasie i przestrzeni, gdzie nie liczy się cel, ale droga i ludzie, których się na niej spotyka. Świetna lekcja na temat tego jak podróżować, poznawać, obserwować i kochać świat. Pięknie ukazana magia Ameryki Południowej, pełna intrygujących zapisków, szczególnie tych z podróży po dalekich szlakach Patagonii.

4. Podróż na okręcie Beagle | Autor: Karol Darwin
Patagonia oczami wielkiego przyrodnika. Wyprawy HMS Beagle zapisały się na kartach historii tego regionu, jednak szczególnie istotną była ta druga, mająca miejsce w latach 1831-1836. To właśnie w niej uczestniczył bowiem bardzo młody wówczas Darwin. Jego relację z tej podróży czytać można na wiele sposobów: przede wszystkim jako opis fascynującej przygody na statku, który opłynął świat, jako turystyczny przewodnik z XIX wieku pełen informacji dotyczących przyrody, historii, miejsc i ludzi je zamieszkujących, czy też jako historyczny dokument, który prezentuje genezę jednej z najważniejszych teorii ludzkości. Opisy cechuje młodzieńcza ciekawość, spontaniczność, szczerość, a przede wszystkim wnikliwość. Dziś niektóre z tekstów (szczególnie te dotyczące autochtonów z Ziemi Ognistej) są poddawane ostrej krytyce, i czytając książkę, należy pamiętać, iż jest to subiektywny obraz autora i niektóre podane przez niego informacje dalekie są od faktów. Nie umniejsza to jednak wagi dzieła, czy też wiedzy i niezwykłych umiejętności pisarskich Darwina.

5. Stary Ekspres Patagoński. Pociągiem przez Ameryki | Autor: Paul Theroux
Nie bez przyczyny pozostawiam tę pozycję na koniec listy. Osobiście książki nie czytałam, ale jest ona tak powszechnie znana, że nie mogło zabraknąć jej na tej liście. Nie sposób zaprzeczyć wyjątkowości lektury i talentu pisarza, który nie bez przyczyny nazywany jest mistrzem podróżopisarstwa. Podróż koleją rozpoczyna się w Bostonie, kończy zaś na daleko na południe wysuniętym krańcu Argentyny. Warto dodać, że książka Stary Ekspres Patagoński nie jest całkowicie poświęcona Patagonii i autor przedstawia raczej obraz Ameryki Południowej w ogóle. Być może dlatego też pozycja ta wciąż leży na mojej półce, czekając cierpliwie na swoją kolej…

A na koniec.
Oczywiście książek poświęconych Patagonii jest jeszcze sporo, szczególnie w języku angielskim czy hiszpańskim, choć i po polsku znajdzie się jeszcze kilka ciekawych perełek. Ta lista jednak to na pewno świetny początek, a i z dostępnością nie powinno być problemu w Polsce.
Osobiście uwielbiam czytać i prawdę mówiąc, nie wyobrażam sobie poznawania Patagonii bez książek. Jedna rzecz to oczywiście zapierające dech w piersiach krajobrazy: ośnieżone szczyty, masywne lodowce, fiordy, dzikie lasy i niemająca końca pampa. Ale to, jaką kryją historię… Pozwala na poszerzenie horyzontów, świadome odkrywanie, zrozumienie. Poznanie pociąga do działania wyobraźnię. A przede wszystkim otwiera wiele nowych drzwi, które niekoniecznie trzeba za sobą zamykać…

A Ty drogi Czytelniku… Lubisz zagłębiać się w lekturze podróżniczej? Czy trafiła Ci w rękę jakaś poświęcona Patagonii? Ameryce Południowej? Koniecznie podziel się w komentarzach!