
Chile to niezwykły kraj, wciśnięty między najdłuższy łańcuch górski – Andy i największy ocean na świacie – Pacyfik. Neruda, słynny chilijski pisarz i zdobywca Nagrody Nobla w literaturze, nazwał swoją ojczyznę „chudym krajem”. I nie bez przyczyny! Jest to bowiem terytorium rozciągające się na długość ponad 4 tysięcy kilometrów, z najszerszym punktem sięgającym jedynie 360.
Tak rozległy obszar, ciągnący się przez różne strefy klimatyczne, charakteryzuje się ogromną różnorodnością geograficzną i krajobrazową. Od najsuchszej pustyni na świecie położonej na dalekiej północy po lodowcowe granice Patagonii na południu.
Ale Chile to nie tylko zapierające dech w piersiach krajobrazy! Fascynująca historia, kultura, ludzie, obyczaje, smaki, różnorodność – wszystko razem i każde z osobna sprawiają, że podróż do kraju lodowców i pustyni będzie tą niezapomnianą. W związku z tym dziś zapraszam do podróży z kanapy!

Przedstawiam listę 5 filmów, które pozwolą poczuć klimat Chile – bez wychodzenia z domu. A także, mam nadzieję, rozbudzą pragnienie podróży do tego magicznego kraju i zainspirują do zaplanowania kolejnej przygody! Oprócz tego jest to świetna okazja do wsłuchania się w chilijską wersję języka hiszpańskiego, która do najłatwiejszych nie należy 🙂
Każdy z filmów jest oczywiście produkcją chilijską. Miłego seansu!
1. Una mujer fantástica (2017). Fantastyczna Kobieta.
Reżyseria: Sebastián Lelio.
Laureat Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.
Film opowiada historię Mariny, młodej transseksualnej kobiety. Po tym jak była ona świadkiem nagłej śmierci swojego partnera, musi zmierzyć się z uprzedzeniami rodziny i społeczeństwa. „Fantastyczna kobieta” to opowieść o miłości i stracie ukochanej osoby, z którą możemy łatwo się identyfikować. Mówi o romansie i żałobie, ale także o godności, oporze oraz nieprzezwyciężonej odwadze, przeciw wrogości doświadczanej od reszty świata.
Akcja rozgrywa się w Santiago, stolicy Chile, pokazując reprezentatywne miejsca lokalnej kultury miejskiej, stanowiące ikony turystyczne tej jakże ogromnej i ciekawej aglomeracji. Planując podróż po Chile pamiętaj spędzić kilka dni w stolicy – być może podążając śladami Mariny: wznosząc toast w jednym z lokalnych barów, smakując lokalne dania w ukrytych w centrum restauracjach, czy oglądając zachód słońca na jednym z mostów, które przecinają rzekę Mapocho?
2. Neruda(2016).
Reżyseria: Pablo Larrain.
Nominowany do Złotych Globów, jest zgodnie ze słowami reżysera „antybiografią” słynnego chilijskiego poety Pablo Nerudy. Postać, która bezsprzecznie wzbudziła masę kontrowersji, nie tylko w świecie literatury, jak i w świecie polityki. I to właśnie wokół politycznego wątku zostaje zbudowana akcja filmu.
Kilka lat po zakończeniu II Wojny Światowej Neruda staje się zbiegiem w swoim rodzinnym kraju. Czując, że grozi mu aresztowanie za bycie członkiem partii komunistycznej, rozpoczyna wraz z żoną trwającą ponad rok ucieczkę, która przeradza się w bezustanną i buntowniczą pogoń podjętą przez twardego i bezlitosnego Inspektora. Wciągająca podróż ukazująca trasy bohaterów poprzez urocze punkty widokowe portowego Valparaíso i dziewicze ośnieżone lasy i szczyty obszaru Araucanía.
3. Dawson. Isla 10 (2009). Dawson. Wyspa 10.
Reżyseria: Miguel Littín
Film oparty na książce Sergio Bitar – tytułowy Isla 10 – imię narzucone autorowi przez strażników, w okresie uwięzienia. Opowiada historię ministrów i bliskich współpracowników wypartego prezydenta socjalisty Salvadora Allende, którzy zostali wysłani do obozu koncentracyjnego utworzonego na samym południu kraju – Wyspie Dawson, po zamachu stanu z 11 września 1973 r. W miejscu, gdzie niecałe sto lat wcześniej Salezjanie prowadzili misję San Rafael, prowadząc próby ewangelizacji rdzennych mieszkańców – Selk’nam. Więźniowie muszą zmierzyć się nie tylko z izolacją, ale przede wszystkim z surowym klimatem Patagonii.
Dla mnie osobiście bardzo bliska produkcja, a to dlatego, że akcja rozgrywa się na Wyspie Dawson (Isla Dawson). Leży ona kilkadziesiąt kilometrów na południe od miasta Punta Arenas, zawsze więc widuję ją z miejsca, gdzie pracuję.
Oprócz ciekawego i jakże ważnego w Chile akcentu wydarzeń historycznych czy politycznych z okresu dyktatury zobaczymy krajobraz typowy dla tej części Patagonii – pampa, zimne wody Cieśniny Magellana i ośnieżone szczyty Kordyliery Darwin.
4. Crystal Fairy y el cactus mágico (2013). Kryształowa wróżka.
Reżyseria: Sebastián Silva
Zrobiło się tak poważnie… Przyszedł zatem czas na komedię i szybką podróż z południowego na północny kraniec kraju, z lodowców na pustynię.
Fabuła przypomina na pierwszy rzut oka typową amerykańską komedię – młodość, imprezy, beztroska i szalone pomysły. Ale tylko na pierwszy rzut oka. Po pierwsze akcja filmu rozgrywa się w pięknej scenerii chilijskiej kultury i pustynnej północy, a po drugie opowiada nie tyle o podróży dosłownie, ile co o tej metafizycznej, w głąb siebie. Wszystko to za sprawką legendarnego szamańskiego halucynogenu. Na jego poszukiwania wybiera się główny bohater – młody Amerykanin w towarzystwie ekscentrycznej Kryształowej Wróżki. Znajdzie się przestrzeń na przemyślenia, okropione dawką humoru, a także sposobność na poznanie północy Chile.
5. Mi amigo Alexis (2019). Mój przyjaciel Alexis.
Reżyseria: Alejandro Fernández Almendras
Na koniec proponuję coś dla fanów piłki nożnej. Któż nie zna słynnego chilijskiego piłkarza Alexis Sanchez? Jak się okazuje, radę daje sobie nie tylko na stadionie, ale i na planie filmowym! Historia opowiada o chłopcu z talentem do piłki nożnej, który na ścieżce życia poznaje swego największego idola Alexisa Sancheza, gwiazdę amerykańskiej piłki nożnej. Doskonały obraz życia społeczeństwa chilijskiego, zmagań z biedą i nierównościami społecznymi, czy utraconymi marzeniami. Wszystko to w otoczeniu Andów. Również z nutką humoru i w gwiazdorskiej obsadzie prosto z piłkarskiej murawy!
Jak podoba Ci się ta lista filmów, które pozwolą poczuć klimat Chile ? Mam nadzieję, że zachęciłam Cię do poznania tego kraju. Choćby to było z domowej kanapy!
A może znasz jakiś inny ciekawy film nakręcony w Chile bądź Patagonii? Koniecznie podziel się w komentarzach!